Тема. Т. Г.
Шевченко.Поезія «Думка» («Тече вода в синє море..»)
Мета: навчитися
виразно читати поезію; розвивати уяву,
креативне мислення, вміння пояснювати роль художніх засобів, уміння коментувати
прочитане й висловлювати своє ставлення до нього; виховувати в учнів почуття
патріотизму, відчуття духовного зв’язку з історичним минулим рідного краю.
Між
предметні зв’язки: географія, образотворче мистецтво, історія, музичне
мистецтво
Методи
та прийоми: «Я бачу слово», «мозковий штурм», «гронування», «Діаграма Ейлера-Венна», «рефлексія»,
«незакінчене речення».
Тип уроку: урок -роздум.
Обладнання:відеозапис вірша
та пісні «Думка», портрет Т.Г. Шевченка,
Хід уроку
І.
Організаційно-мотиваційний етап.
Вступне слово вчителя.
– Доброго дня, діти.
ІІ.Актуалізауія опорних знань
Повторення домашнього завдання
-
Про
що ви думали, коли готувалися до уроку української літератури?
-
А
хто думав про Шевченка?
Приблизні
відповіді учнів:
1.
Думав про дитинство
2.
Як йому жилося в чужому
краю
3.
Про те, який він був
талановитий
4.
Про хороших милосердних
друзів, що викупили з кріпацтва
5.
Думав, що Шевченко жив
так давно, а його люблять і тепер.
Слово вчителя. Хороші
у вас думки про Шевченка. Правильно ви розумієте про поета. Тяжко жилося людям
в той час. І поет часто замислювався і думав, як покращити життя людям. Він
мріяв, щоб Україна стала вільною та незалежною державою. Думав, і свої думки
виливав на папір. Ось подивіться на дошку, одна з таких думок записана на
дошці. (слайд1)
Нема на світі України,
Немає другого Дніпра.
Т.Г.Шевченко
Вчитель: тому,
що над усе він любив свою Україну, яку вважав єдиною і неповторною в світі. І багато
думав він над долею України, над її історичним минулим. Будучи на чужині, у
Санкт-Петербурзі в 1838 році, виникла в поета думка написати вірш, який він і
назвав «Думка».
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.Мотивація навчальної діяльності.
Отже, тема нашого уроку: Т. Г. Шевченко.Поезія
«Думка» («Тече вода в синє море..»)
Відкривайте зошити, записуйте число, класна робота, тема.
На сьогоднішньому уроці ми повинні розкрити ідейний зміст вірша, навчитися
виразно його читати, будемо вчитися у Шевченка любити свій край та поважати
історичне минуле нашого народу(слайд2,3)
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Слово
вчителя. Діти розгортаємо
книжку на ст. 44
1.Виразне
читання напам’ять поезії вчителем або (слайд 4)
- Діти прочитайте про себе. Чи є незрозумілі слова для
вас?
2.Тепер
постараємося ми так інтонаційно та виразно прочитати цю поезію, дотримуючись такої
дикції, як ви чули (2 учні).
3. Методичний прийом «Я бачу слово».(слайд 5)
(Учні заплющують очі,
слухають поезію, яку читає учень іще раз. Описують зорові картини, що постали в
їхній уяві).
4.Методичний
прийом «Мозковий штурм».(слайд6)
– Давайте ж з’ясуємо, про що цей вірш, яка ж
тема цього вірша? (Роздуми молодого
козака про свою нещасну долю, зображує його почуття відчаю про неможливість
потрапити з чужими додому).
-Яка головна думка поезії ( Для людини найголовніше щастя – жити в рідній стороні, а не на чужині).
– Назвіть головного
героя поезії? (Козак).
– Який настрій у козака?
(Зневіра, розпач, пригнічення).
5.Метод «Асоціативний кущ» (слайд7)
-
А
як ви думаєте, про яке море пише Тарас Шевченко?(слайд 8)
-
А
чому назвав Шевченко свій вірш «Думка»?
- Яке життя пророкує думка козакові на
чужині? епіграф
- Яку
ж долю хотів зустріти козак? Чи зустрів він її? Через що? (Цитують)
–– Які
ще образи є у вірші? (Журавлі, синє море, чужі люде).
-
Із
якою метою автор використовує образ журавлів?
–
Чому для нас рідний край — наймиліший?
–
Як зрозуміти останні рядки твору?
– Як би ви продовжили чи змінили твір?
6.Робота в групах(слайд9)
– Назвіть художні
засоби, вжиті в поезії. Які художні засоби ви знаєте?
1 група шукає епітети синє море, серце козацьке;
2 група
шукає риторичні запитання : Куди ти йдеш, не спитавшись?,
На кого покинув?;
3 група
шукає метафори грає море, грає серце, думка говорить,
спіткалося горе;
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
7.Діаграма Ейлера-Венна
Слово вчителя. Шевченко частково схожий із героєм своєї поезії. Мабуть, коли він писав цей вірш, то думав також і про свою нелегку долю. Ану спробуємо знайти спільні та відмінні риси Тараса Шевченка та козака.
Слово вчителя. Шевченко частково схожий із героєм своєї поезії. Мабуть, коли він писав цей вірш, то думав також і про свою нелегку долю. Ану спробуємо знайти спільні та відмінні риси Тараса Шевченка та козака.
Діаграма Ейлера-Венна
Призма історико-культурологічних
Призма історико-культурологічних
Молодий козак Тарас Шевченко
Діаграма
Ейлера-Венна
Призма історико-культурологічних
Призма історико-культурологічних
Молодий козак Тарас Шевченко
8.Робота в групах(слайд
10)
Скласти сенкан
Козак
Шевченко
Батьківщина
9.Дослідження-трансформація
Спробуйте перетворити цю поезію в прозу. Складіть
невеличке оповідання за віршем «Думка».
Пісня
(слад11)
Слова цього вірша так припали до душі нашого народу, що
він став народною піснею. Послухайте цю пісню у виконання гурту «Фата Моргана»( Ігор Шабловський, Сергій Коломієць та Олексій
Керекеша)
10. Клоуз-тест(слайд 12)
•
Пішов козак світ за
очі, щоб…
•
Серце козацьке
сперечається з…
•
На чужині козакові
буде дуже…
•
Козак плаче тому, що…
VІ. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання.
1. Інтерактивна вправа «Рефлексія».(
Слайд14)
- Чи сподобався вам цей вірш?
- Чого навчилися ми у
Шевченка?
- Чи можемо ми закінчити
урок думкою Шевченка, яка актуальна і сьогодні?
2. Технологія «Незакінчене речення»(слайд 15)
Т. Шевченко
для мене - це…
ІV. Домашнє завдання. (слайд 13) Поезію «Думка» Т. Г.
Шевченка вивчити напам’ять.
За бажанням на додатковий бал: написати твір-роздум на
тему: «Що краще: наполеглива боротьба за щастя чи нарікання на гірку долю?»
Немає коментарів:
Дописати коментар